Skip navigation

 

You are here: Homepage > House Business > House Business Items > Statements by Honourable Members > Statements 2011-2012

Meeting 6

Meeting 5

Child and Student Safety
Statement by the Hon. Rolston Anglin, JP, Minister of Education, Training and Employment 11 April 2012.
Single Member Constituencies
Statement by the Hon. Premier and Minister of Finance, Tourism & Development 11 April 2012

Meeting 4

Strategic Policy Statement of the Cayman Islands Government
Address to the Legislative Assembly
By the Honourable W. McKeeva Bush, OBE, JP, Premier, and Minister of Finance, Tourism and Development, 1 December 2011.
Reasons for modification pursuant to Section 89(3) and (4) of the Constitution 2009, By the Honourable W. McKeeva Bush, OBE, JP, Premier, and Minister of Finance, Tourism and Development, 14 December 2011.

World Aids Day
By the Honourable J. Mark Scotland, JP
Minister responsible for Health, Environment, Youth, Sports & Culture, 1 December 2011.

Meeting 3

Cayman Islands Rating by the Financial Stability Board
Presented in the Legislative Assembly by the Premier, the Hon. W. McKeeva Bush, OBE, JP on 16 November 2011.

Meeting 2

National Youth Policy 2011
By the Hon. J. Mark P. Scotland, Minister of Health, Environment, Youth, Sport and Culture, 12 October 2011.
Alternative Education Services
By the Honourable Rolston Anglin, JP, Minister of Education, Training and Employment, 30th September 2011.
Government High School Examination Results
By the Honourable Rolston Anglin, JP, Minister of Education, Training and Employment, 30th September 2011

State Opening & Budget Meeting

Special Economic Zones Bill 2011
Statement by the Hon. Premier and Minister of Finance, Tourism & Development 8 September 2011
Statement in regard to Ministerial Memorandum of Understanding with China Harbour Engineering Co.
Presented in the Legislative Assembly by the Premier, the Hon. W. McKeeva Bush, OBE, JP on 15 June 2011
Statement in recognition of Mrs. Penny Palfrey and Mr. Charles Whittaker
Presented in the Legislative Assembly by the Premier, the Hon. W. McKeeva Bush, OBE, JP on 15 June 2011