Skip navigation

 

You are here: Homepage > Speakers & Members > Members of the House > 2013 2017 Members

West Bay

Hon McKeeva Bush OBE, JP, First Elected Member for West Bay
Hon McKeeva Bush, OBE, JP, MLA

First Elected Member for West Bay
Leader of the Opposition
Hon Tara Rivers, JP, MLA, Second Elected Member for West Bay
Hon Tara Rivers, JP, MLA

Second Elected Member for West Bay
Minister of Education, Employment & Gender Affairs
Mr Bernie Bush, Third Elected Member for West Bay
Mr Bernie Bush, MLA

Third Elected Member for West Bay
Capt Eugene Ebanks, Fourth Elected Member for West Bay
Capt Eugene Ebanks, JP, MLA

Fourth Elected Member for West Bay

George Town

Hon Kurt Tibbetts JP, First Elected Member for George Town
Hon D Kurt Tibbetts, OBE, JP, MLA

First Elected Member for George Town
Minister of Planning, Agriculture, Housing & Infrastructure
Mr Roy McTaggart, Second Elected Member for George Town
Mr Roy McTaggart, JP, MLA

Second Elected Member for George Town
Councillor to the Minister of Home Affairs and Health
Councillor to the Minister of Financial Services, Commerce & Environment
Hon Alden McLaughlin, Second Elected Member for George Town
Hon Alden McLaughlin, MBE, JP, MLA

Premier
Third Elected Member for George Town
Minister of Home Affairs, Health and Culture
Hon Marco Archer, MLA, Fourth Elected Member for George Town
Hon Marco Archer, MLA

Fourth Elected Member for George Town
Minister of Finance & Economic Development
Mr Winston Connolly, MLA, Fifth Elected Member for George Town
Mr Winston Connolly Jr, MLA

Fifth Elected Member for George Town
Councillor to the Minister of Education, Employment & Gender Affairs
Mr Joseph Hew, MLA, Sixth Elected Member for George Town
Mr Joseph Hew, MLA

Sixth Elected Member for George Town
Councillor to the Minister of District Administration, Tourism & Transport

Cayman Brac and Little Cayman

Hon Moses Kirkconnell, First Elected Member for Cayman Brac & Little Cayman
Hon Moses Kirkconnell, JP, MLA

Deputy Premier
First Elected Member for Cayman Brac and Little Cayman
Minister of District Administration, Tourism & Transport
Mrs Julianna O'Connor-Connolly JP, MLA, Second Elected Member for Cayman Brac and Little Cayman
Hon Juliana O'Connor-Connolly, JP, MLA

Speaker of the Legislative Assembly
Second Elected Member for Cayman Brac and Little Cayman

Bodden Town

Hon Anthony S. Eden OBE, JP, First Elected Member for Bodden Town
Hon Anthony Eden, OBE, MLA

Deputy Speaker
First Elected Member for Bodden Town
Hon Osbourne Bodden, MLA, Second Elected Member for Bodden Town
Hon Osbourne Bodden, JP, MLA

Second Elected Member for Bodden Town
Minister of Communitiy Affairs,Youth and Sports
Hon Wayne Panton, MLA, Third Elected Member for Bodden Town
Hon Wayne Panton, MLA

Third Elected Member for Bodden Town
Minister of Financial Services, Commerce & Environment
Mr Alva Suckoo, MLA, Fourth Elected Member for Bodden Town
Mr Alva Suckoo, MLA

Fourth Elected Member for Bodden Town
Councillor to the Minister of Computer Services, eGovernment and Culture
Councillor to the Minster of Youth and Sports

North Side

Mr D Ezzard Miller, MLA
Mr D Ezzard Miller, JP, MLA

Elected Member for North Side

East End

Hon Arden McLean, Member for East End
Mr Arden McLean, JP, MLA

Elected Member for East End

Ex-Officio Members

Hon Franz Manderson, MBE, Deputy Governor
Hon Franz Manderson, Cert Hon, JP
Deputy Governor
Member Responsible for the Civil Service
Hon Samuel Bulgin, JP, QC
Hon Samuel Bulgin, JP, QC

Attorney General
Member Responsible for Legal Affairs